MAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser Source
Taiyi Laser Technology Company Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MAX
Place of Origin : Guangdong, China
MOQ : 1
Wavelength : 1070nm
Weight : 200 kg
Output Power : 5000W
Operation Mode : CW/Modulate
Modulation Frequency : 5 KHz
Power Stability : ±1.5%
Red Laser : 0.1mW-1mW
Beam Delivery : QBH
Cable Length : 20m (Customizable)
Power Supply : 380 VAC
Power Range : 10%-100%
Dimensions : 640×1000×700 mm
Cooling Method : Water Cooling
Operating Temperature : 10-40 ℃
Laser Type : Fiber Laser
Contact Now
MAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser SourceMAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser SourceMAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser SourceMAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser SourceMAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser SourceMAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser Source
Model MFSC-3000 MFSC-4000 MFSC-5000
Optical Properties
Output Power
(W)
Wavelength
(nm)
1080±10
Operation Mode CW/Modulate
Modulation Frequency
(KHz)
5
Output Power Stability ±1.5%
Red Laser Yes(0.1mW-1mW)
Output Characteristics
Beam Delivery Optics QBH
Delivery Cable Length
(m)
20(Customizable)
Electrical Characteristics
Power Supply
(VAC)
380
Power Range
(%)
10%-100%
Other Characteristics
Dimensions
(mm)
Weight
(KG)
Cooling Water Cooling
Operating Temperature
(℃)
1.After Sales
2.Quality Control
We will provide detailed Machine pictures and Test videos to customers before delivery.
3.OEM Service
No MOQ required.
4.Privacy
5.Payment terms
Alibaba Trade Assurance ( New,safe and popular payment terms)
30% T/T paid in advance as deposit, the balance paid before shipment.
lrevocable LC at sight.
Other payment terms: Paypal,Western Union and so on.
6.Documents Support
Product Tags:
5000W fiber laser source
customizable cable laser source
5KW fiber laser equipment
Quality MAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser Source for sale
MAX MFSC-5000 5000W 5KW Customizable Cable Length Fiber Laser Source Images